Oud, drewno agarowe, chuwar czy jinko?
Drewno agarowe jest niezwykle cenne ze względu na ukrytą w nim żywicę. To naturalne kadzidło kryje się pod wieloma nazwami, ponieważ cenione jest w wielu zakątkach świata; żywica ma też mnóstwo zastosowań leczniczych. Drewno agarowe znane jest od tysięcy lat, mówi się, że dobrej jakości oud jest cenniejszy niż złoto. Nie będę tego ukrywać - to mój ulubiony składnik kadzideł. Przyciągnęło moją uwagę, kiedy kilka lat temu „nosy” zaczęły chętniej sięgać po oud komponując trochę cięższe, drzewno-orientalne perfumy. Fascynacja perfumami trwała jakiś czas, szukałam oud w różnych odsłonach. Kiedy zaczęłam lepić kadzidła, pomyślałam, a czemu by nie zmielić drewna i nie dodać go do sproszkowanych płatków róży? Może efekt będzie zbliżony do tego, który znam z perfum? I tak też zrobiłam. Efekt jest moim skromnym zdaniem powalający, ale tak jak już wspomniałam, to jedna z moich ulubionych nut zapachowych, więc nie jestem obiektywna. Ten zapach ma w sobie coś niezwykłego – jest mocny, elegancki, „bogaty”, ale, mimo że bardzo intensywny, nie jest dla mnie męczący.
Rodzina aquilaria, z której wywodzą się drzewa, które wytwarzają agar, składa się mniej więcej z 15-20 gatunków bardzo wysokich drzew, które rosną w południowo-wschodniej Azji (Malezja, Indonezja, Indie, Chiny, Laos, Kambodża). Gdy drzewo choruje, zaatakowane przez grzyby, wytwarza cudownie pachnąca i niezwykle cenną żywicę, żeby zwalczyć chorobę. Żywica jest destylowana i w ten sposób powstaje olejek, który wykorzystywany jest m.in. w perfumach oraz medycynie. Drewno agarowe to jeden z najbardziej wyszukanych i niezwykłych składników naturalnych kadzideł. Wzmianki o nim pojawiają się w starożytnych indyjskich pismach, skradło również serca mieszkańców Bliskiego Wschodu. Jest szczególnie cenione w Japonii, gdzie wykorzystywane jest podczas ceremonii Kodo. Agar jest niezwykle cenny, ponieważ wytwarzany jest tylko przez niewielki odsetek drzew tego gatunku. Obecnie tworzone są specjalne plantacje, żeby ograniczyć rabunkową politykę wycinki drzew i nielegalny handel tym surowcem. W perfumach często wykorzystuje się syntetyczny odpowiednik oud.
Oud wykorzystuje się przy rytuałach, które mają nas uspokoić, zrelaksować i ugruntować. Podobno pobudza też kreatywność i ma działanie oczyszczające. Wykorzystywane było w zabiegach ajurwedyjskich i medycynie chińskiej do leczenia zaburzeń nastroju, gorączki, problemów trawiennych czy z oddychaniem. Uznawane jest również za silny afrodyzjak.
Jeżeli chcielibyście poeksperymentować z zapachem na własną rękę, to spróbujcie połączyć drewno agarowe z cynamonem, goździkami, lawendą, różą, rabarbarem, tytoniem, drzewem sandałowym, anyżem lub wetiwerem.
Chcesz poczuć orientalny klimat w Twoim domu? Sięgnij po księżycowy zestaw prezentowy, w którym znajdziesz kadzielnicę oraz ręcznie lepione kadzidełka, w tym te o zapachu oud i róży :)