Olejki eteryczne - poznaj ich właściwości
Olejki eteryczne - poznaj ich właściwości

Olejki eteryczne - poznaj ich właściwości

Olejki eteryczne to mieszaniny związków chemicznych typowe dla konkretnej rośliny i jej gatunku. Co ciekawe, ich skład może być inny w zależności od części rośliny, z której są wytwarzane. Tak jest na przykład w przypadku cynamonowca. Inaczej pachnie olejek z kory drzewa, a inaczej ten wytwarzany z jego liści. Olejki eteryczne mogą różnić się również zapachem w zależności od tego o jakiej porze roku, a nawet dnia zbierane są np. liście lub kwiaty. W naturze olejki eteryczne mają na celu m.in. ochronę roślin przed szkodnikami lub przywabianie owadów, ale wiadomo, że zapachy mają również ogromny wpływ na ludzi, stąd popularność aromaterapii. Na pomysł jak wydobyć z roślin cenne olejki wpadł ponad tysiąc lat temu Avicenna, perski lekarz i uczony, to właśnie on opracował proces destylacji parą wodną.

Olejki eteryczne są jednym ze składników świec HUGme. Chętnie sięgam po olejek lawendowy, cyprysowy, ze słodkiej pomarańczy czy paczulowy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie mają właściwości, czytaj dalej.

 

Olejek cyprysowy

Powstaje z drzewa cyprysu włoskiego, które rośnie na południu Europy. Gałązki cyprysu były wykorzystywane już przez starożytnych Greków i Rzymian – trzymali je w domach zarówno ze względu na przyjemny zapach, jak i właściwości uspokajające i dezynfekujące. Olejek cyprysowy pomaga się również wyciszyć przed snem i zredukować stres. Korzystnie wpływa na układ krwionośny i limfatyczny, więc można go wykorzystać do masażu (dodając kilka kropel do olejku bazowego, np. ze słodkich migdałów) i walki z cellulitem. Nie używaj go jeżeli jesteś w ciąży.

Olejek lawendowy

Wytwarzany jest z kwiatów oraz łodygi lawendy prawdziwej, która uprawiana jest w regionie Morza Śródziemnego oraz Morza Czarnego. Jest to jeden z najpopularniejszych olejków, znany z właściwości odkażających i łagodzących. Korzystnie wpływa na samopoczucie, pomagając się wyciszyć, łagodząc napięcie nerwowe i ułatwiając zaśnięcie. Warto po niego sięgnąć wieczorem, dodając kilka kropli olejku do kąpieli lub paląc święcę „Słodkie lenistwo” w sypialni. Nie używaj go w pierwszych miesiącach ciąży.

Olejek ze słodkiej pomarańczy

Otrzymuje się go ze skórek owoców słodkiej pomarańczy. Skórki, często są efektem ubocznym produkcji soku, więc przetworzenie ich na olejek daje im drugie życie. Olejek pomarańczowy ma mnóstwo zastosowań; wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, ale również spożywczym. Poprawia nastrój, pomaga zwalczać złe samopoczucie i rozluźnia. Możesz wykorzystać go do masażu, dodać kilka kropli do kąpieli. Olejek pomarańczowy jest składnikiem świecy „Siódme niebo”, w której towarzyszy mu olejek limonkowy oraz odrobina olejku lawendowego.

 

Zapalona Świeca Siódme Niebo

 

Olejek paczulowy

Powstaje z liści brodźca paczulki, azjatyckiej rośliny występującej m.in. w Indonezji czy Malezji. Liście są niezwykle aromatyczne, suszone, można również palić, umieszczając je na węgielkach w kadzielnicy. Ich zapach cieszy nasze powonienie, ale odstrasza owady. Liście paczuli możesz wsypać do woreczka i zawiesić go w szafie, żeby odstraszyć mole. Olejek paczulowy ma silne działanie bakterio- i grzybobójcze. Ma również właściwości kojące i wzmacniające układ nerwowy. Nie stosuj go jeżeli jesteś w ciąży. Olejki paczulowy oraz cyprysowy są składnikami orientalnego zapachu świecy „Prysły zmysły”.

 

Świeca Prysły Zmysły

 

Wszystkie świece znajdziesz TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl